Cyberzagrożenia – spotkania z uczniami

Korzystasz z telefonu komórkowego? Posiadasz konto na portalu społecznościowym? Jak bezpiecznie poruszać się po Internecie, przypominali uczniom klas pierwszych przedstawiciele ostrowskiej KPP p. st. sierżant Patrycja Lichtarowicz i p. nadkomisarz Krzysztof Kula.

 

Warto rozmawiać! Wychodząc od tej zasady pamiętajmy, żeby chronić siebie i swoją prywatność w sieci, jak również o tym, że taki sam szacunek należy się drugiej osobie. Każdy robi zdjęcia, nagrywa filmiki… ale co stanie się z tym dalej? Ilu z nas zastanawia się, kto będzie mógł te zdjęcia zobaczyć, ile osób je skopiuje, wykorzysta, jakie będą komentarze … czy jesteśmy na to gotowi?

 

Każdy ma inną wrażliwość,  odporność psychiczną... Nasi goście mówili, jak ważne są hasła a także jak cienka jest granica pomiędzy użytkownikiem Internetu, a ofiarą czy sprawcą cyberprzemocy. Mimo, że Internet jest już przestrzenią publiczną, przestępstwa internetowe są ścigane na wniosek, który składa osoba poszkodowana. Pamiętajmy, że jeżeli widzimy, że w naszym otoczeniu jest osoba, która jest odsuwana czy też atakowana w sieci, reagujmy… Sympatie szybko się zmieniają i łatwo znaleźć się z drugiej strony.

 

 

W razie wątpliwości, problemu, chęci rozmowy, zwróćcie się do wychowawcy, pedagoga, zaufanej osoby. Telefony komórkowe pod którymi można znaleźć informacje i pomoc:

 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci

997 Policja

Powrót do listy aktualności