„Głos zza krat” Uczniowie ZSBE w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wlkp.

Dnia 12 czerwca grupa 10 uczniów ZSBE pod opieką pani pedagog odwiedziła ostrowski areszt w ramach projektu „Głos zza krat”. Mogliśmy „zwiedzić” areszt, ale dopiero po wylegitymowaniu oraz sprawdzeniu przez panów pracujących w służbie więziennej oraz przejściu przez bramkę. Niczego nie mogliśmy wnieść na teren aresztu. Torby, plecaki i telefony zostały zamknięte w specjalnych szafkach. A potem zaprowadzono nas  do tak zwanego „pokoju widzeń", w którym czekał jeden z osadzonych - pan Arkadiusz. Opowiadał nam o życiu w więzieniu, zajęciach organizowanych dla osób tam przebywających, pracy oraz codziennych czynnościach, które wykonują. O tym, że niebo mogą widzieć tylko przez godzinę dziennie podczas spaceru na „spacerniaku”. Następnie rozmawiał z nami wychowawca osadzonych  oraz pani, która zajmuje się ich zatrudnieniem. Po odbytej dyskusji, zostaliśmy oprowadzeni po budynku. Widzieliśmy „zestaw startowy" każdego, kto tam trafia, łaźnie, a nawet cele, w których przebywają osadzeni (pod ich nieobecność). Sami mogliśmy spacerować po wybetonowanym polu spacerowym.

Każdy był pod wielkim wrażeniem, że mógł zobaczyć, jak tak naprawdę wygląda więzienie i życie tam. Ta wycieczka otworzyła nam oczy na pewne sprawy, dała nam wiele do myślenia a przede wszystkim jesteśmy pewne, że każdy wyciągnął z niej osobiste wnioski.

Zuzanna Maciejewska, B1

Weronika Sitkowska, B1

 

Powrót do listy aktualności