Korelacje międzyprzedmiotowe w naszej szkole

W piątek 11 października w auli naszej szkoły miał miejsce projekt, związany z korelacjami międzyprzedmiotowymi. Pomysłodawcą projektu był zespól języka polskiego, a współpracującym z zespołem ksiądz Tomasz Dutkowiak. Zajęcia nawiązywały do trzech przedmiotów: języka polskiego, religii oraz wiedzy o kulturze. Motywem przewodnim stała się Biblia. Celem spotkania było przybliżenie uczniom klas pierwszych wielowymiarowości tego ponadczasowego dzieła. Prowadzący zwrócili uwagę na następujące kwestie:

  • Biblia Księgą Świętą;
  • Biblia wybitnym dziełem literackim;
  • Biblia źródłem natchnienia dla artystów na przestrzeni wieków;
  • Specyfika języka Biblii, związki frazeologiczne;
  • Autorstwo Biblii;
  • Motywy biblijne;

Dopełnieniem słowa mówionego była prezentacja multimedialna, która uatrakcyjniła zajęcia oraz aktywizacja uczniów, którzy pracowali z fragmentem dzieła.

 

Czym są „korelacje międzyprzedmiotowe”? Otóż korelacje polegają na integracji międzyprzedmiotowej, która ma na celu budowanie w procesie nauczania holistycznego obrazu świata i integrowanie wiedzy z wielu dziedzin (w naszym przypadku były to trzy przedmioty). Projekt wymaga zaangażowania kilku osób, ale daje satysfakcję i co najważniejsze podoba się uczniom.

 

Krystyna Główczak

Powrót do listy aktualności