Młodzi mają głos

Poważna zabawa

 

Na przełomie września i października br. młodzież klas trzecich i czwartych miała okazję wziąć udział w projekcie realizowanym przez Starostwo Ostrowskie we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa – Zakład Systemów Politycznych).

 

Projekt ten odbywał się w kilku etapach. W piątek, 27 września uczniowie uczestniczyli w wykładzie przeprowadzonym przez pracownika UAM, dotyczącym wyborom do Sejmu i Senatu. To teoretyczne przygotowanie było wstępem do najważniejszego, czyli samych wyborów przeprowadzonych przez uczniów ( przy wsparciu pracownika naukowego z Poznania) w czwartek, 2 października. Wybory – swoista forma zabawy – miały poważny charakter, gdyż miały na celu uzmysłowienie młodym ludziom, że udział w tym akcie to rzecz istotna, świadcząca o dojrzałości społeczeństwa, także tych najmłodszych z prawem wyborczym, w myśl zasady „młodzi mają głos”. Po „zamknięciu lokalu wyborczego” i policzeniu głosów wyniki przekazano do starostwa, gdzie zebrano „rezultaty wyborów” ze wszystkich szkół. Następnego dnia, tj. 3 października dokonano podsumowania projektu. Młodzież mogła wysłuchać wykładu Prof. Andrzeja Stelmacha i dowiedzieć się o preferencjach wyborczych w szkołach powiatu ostrowskiego. A są one ciekawe: Koalicja Obywate – 29%, 23% - Konfederacja Wolność i Niepodległość, 19% - Prawo i Sprawiedliwość, 18,66% - Sojusz Lewicy Demokratycznej i blisko 10% - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Rafał Walkow

Powrót do listy aktualności