V Mistrzostwa Kibiców Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego

Płynęli kajakiem

 

Zdecydowanym triumfem indywidualnym, jak i drużynowym uczniów ZSB-E zakończyły się V Mistrzostwa Kibiców Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Imprezę przeprowadzono w czwartek, 25 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp. Gościem honorowym zmagań była Marta Walczykiewicz – srebrna medalistka olimpijska w kajakarstwie.

 

Na starcie tegorocznych jubileuszowych mistrzostw kibiców stanęło 23 uczniów wywodzących się z 7 szkół (I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek, Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespół Szkół Usługowych). Dla aż 15 spośród nich był to debiut. Rywalizacja kibiców rozpoczęła się od testu pisemnego. Następnie sześciu najlepszych uczniów walczyło w finale ustnym. Pytania dotyczyły sportu światowego, polskiego, powiatu ostrowskiego oraz regulaminów i zasad rywalizacji. Zgodnie z przewidywaniami wyraźnie najlepszy okazał się uczeń budowlanki Bogusz Gajda, który obronił tytuł wywalczony w roku poprzednim. Za jego plecami znaleźli się dwaj inni przedstawiciele gospodarza zmagań: debiutant Dominik Szlachta i Bartłomiej Jakubek. Na kolejnych trzech miejscach uplasowali się reprezentanci ekonomika: Szymon Majtas oraz dwaj nowicjusze Artur Reszelewski i Adrian Frydryszak. Kolejność końcowa była identyczna, jak po etapie pisemnym. Zdobycze indywidualne z pierwszej części zmagań złożyły się na klasyfikację drużynową. Tutaj po raz czwarty z rzędu wyraźnie zwyciężyli gospodarze przed ZSE i ZST.

W tym roku rola gościa specjalnego imprezy przypadła w udziale Marcie Walczykiewicz. Ta pochodząca się z Kalisza kajakarka to wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, Europy i Świata. W swoim dorobku posiada złoty medal I Igrzysk Europejskich i srebrny Letnich Igrzysk Olimpijskich z 2016 r. w konkurencji K1 na dystansie 200 m. Ponadto w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszych Sportowców Polski za 2016 r. zajęła dziesiąte miejsce. Przez półgodziny odpowiadała na pytania zgromadzonych osób, głównie dominującej młodzieży. Podpisała również flagę olimpijską, pokazała zebranym swoje trofea sportowe i wręczyła nagrody uczestnikom zmagań. - Mistrzostwa przeniosły bezprecedensowy sukces ostrowskiemu ZSB-E na polu rywalizacji, jak i poziomu organizacji imprezy. Ostateczne rozstrzygnięcia nie stanowiły żadnego zaskoczenia. Pierwsze dwie lokaty zajęli bowiem uczniowie legitymujący się wybitnymi osiągnięciami w finałach krajowych konkursów olimpijskich. Wypada odnotować, że choćby zwycięzca Bogusz Gajda 5 czerwca zeszłego roku uplasował się dwukrotnie na pierwszym miejscu w zmaganiach olimpijskich w Białymstoku. Na najlepszych uczniów tradycyjnie czekały liczne nagrody ufundowane przez rekordową liczbę, dziewięciu sponsorów. Wśród nich znalazły się m.in. Encyklopedie Piłkarskie Fuji, Kroniki Sportu Polskiego, książki o wojażach Jantara Racot, futbolówki, plecaki, kubki, koszulka, puchar, bilety na mecze BM Slam Stali. Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali numer grudniowy Magazynu Olimpijskiego i karnety bądź bilety na mecz ligowe zespołu Energa MKS Kalisz. Przysłowiową wisieńkę na torcie dla zebranych osób stanowiło jednak spotkanie z wicemistrzynią olimpijską Martą Walczykiewicz, która udzieliła kilku interesujących i wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania. Co warte zaznaczenia była ona już trzecim olimpijczykiem i zarazem pierwszym medalistom olimpijskim, który gościł podczas rywalizacji młodych kibiców w ostrowskim ZSB-E. – podsumował Jarosław Maląg, nauczyciel będący pomysłodawcą zawodów i jednocześnie autorem pytań.

Poza organizatorami, uczniami i ich opiekunami wśród przybyłych osób znaleźli się m.in.: Henryk Gałęski – działacz i sędzia koszykówki oraz kolarstwa, Robert Sępołowicz i Marek Śliwka – działacze TKO w Wysocku Wielkim, Błażej Wojtyła – prezes klubu Energa MKS Kalisz (absolwent ZSB-E z 2003 r.), Damian Grądzielewski - radny Powiatu Ostrowskiego. Mistrzostwa otworzyła dyrektor ZSB-E, Honorata Sachowska-Barańczak. Tradycyjnie doborowe grono sponsorów imprezy tworzyli: Andrzej Gowarzewski i Wydawnictwo GiA z Katowic, BM Slam Stal Ostrów Wlkp., Mariola Matoszko i Fundacja Dobrej Książki z Warszawy, Rada Rodziców ostrowskiego ZSB-E, Terenowy Klub Olimpijczyka im. Mariana Matysiaka w Wysocku Wielkim, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp. Te dwie ostatnie instytucje miały również już po raz piąty patronat nad mistrzostwami. Ponadto do zacnej grupy sponsorskiej od tego roku dołączyli: Wojciech Ziemniak – Poseł na Sejm RP, Energa MKS Kalisz, TS Ostrovia Ostrów. Po raz drugi patronat medialny nad imprezą pełniła Tuba Ostrowa. W skład konkursowego jury weszli: Michał Pilarski (przewodniczący, ZSB-E), Wiesława Walkowiak (ZSE), Grzegorz Igielski (ZSU), Arkadiusz Powierza (LOSS), Mariusz Wołowicz (ZST-E). Organizatorzy korzystając ze sposobności bardzo dziękują wszystkim sponsorom za okazaną pomoc.

 

Jarosław Maląg

Wyniki Indywidualne

Laureaci

 1. Bogusz Gajda (ZSB-E)  83 pkt. (po pisemnym 71 pkt.) 
 2. Dominik Szlachta (ZSB-E)  68 (61)
 3. Bartłomiej Jakubek(ZSB-E)  65 (58)
 4. Szymon Majtas (ZSE)  64,5 (55)
 5. Artur Reszelewski (ZSE)  58 (51)
 6. Adrian Frydryszak (ZSE)  55 (49,5)

Wyróżnieni

 1. Artur Błaszczyk (ZST) 48,5
 2. Sebastian Nycek (ZST) 46
 3. Jakub Więcławski (LOSS) 45
 4. Piotr Wilczek (ZSB-E) 44
 5. Jakub Maik (ZSU) 43
 6. Paweł Szulc (ZSE) 40

Uczestnicy

 1. Mikołaj Siedlecki (ZST) 35
 2. Konrad Glapa (ZST-E) 33,5
 3. Konrad Klusak (I LO) 33
 4. Zofia Mielcarek (LOSS) 28
 5. Łukasz Orłowski (ZSU) 27
 6. Bartosz Pawłowski (ZST-E) 24,5
 7. Jakub Niwa (ZST) 21,5
 8. Zuzanna Cichowlas (LOSS) 20
 9. Szymon Kasprzak (ZST-E) 20
 10. Patryk Józefiak (ZSU) 18
 11. Patryk Sikora (I LO) 12

Wyniki Drużynowe

 1. Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych 190 pkt.
 2. Zespół Szkół Ekonomicznych 155,5
 3. Zespół Szkół Technicznych 129,5
 4. Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek 93
 5. Zespół Szkół Usługowych 88
 6. Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU 78
 7. I Liceum Ogólnokształcące 45

Dotychczasowi zwycięzcy:

 

Indywidualnie

 • 2014 – Łukasz Lech (ZSB-E)
 • 2015 – Łukasz Lech (ZSB-E)
 • 2016 - Adam Szlachta (ZSB-E)
 • 2017 – Bogusz Gajda (ZSB-E)
 • 2018 - Bogusz Gajda (ZSB-E)

Drużynowo

 • 2015 – ZSB-E (Łukasz Lech, Adam Szlachta, Michał Kucharski)
 • 2016 - ZSB-E (Łukasz Lech, Adam Szlachta, Bogusz Gajda)
 • 2017 – ZSB-E (Adam Szlachta, Bogusz Gajda, Bartłomiej Jakubek)
 • 2018 - ZSB-E (Bogusz Gajda, Bartłomiej Jakubek, Dominik Szlachta)

Najwięcej startów:

 • 4 – Michał Łyczkowski (ZSE; 2014-2017)
 • 4 – Jakub Niwa (ZST, 2015-2018)

Goście honorowi:

 • 2014 – Katarzyna Pawłowska (kolarstwo)
 • 2015 – Monika Krawiec (koszykówka)
 • 2016 – Bartłomiej Jaszka (piłka ręczna)
 • 2017 – Adam Kaczmarzyk (koszykówka)
 • 2018 – Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
Powrót do listy aktualności