VI Mistrzostwa Kibiców Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego

Pokazał klasę

 

Wspaniałą, podwójną wygraną reprezentanta gospodarzy Bogusza Gajdy indywidualnie oraz w drużynie przyniosły VI Mistrzostwa Kibiców Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Imprezę przeprowadzono we wtorek, 2 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp. Gościem honorowym zmagań był Marek Szpera – reprezentant Polski w piłce ręcznej.

Na starcie tegorocznych mistrzostw kibiców stanęło 24 uczniów wywodzących się z 7 szkół (I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek, Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespół Szkół Usługowych). Dla aż 11 spośród nich był to debiut. Tradycyjnie zmagania kibiców rozpoczęły się od testu pisemnego. Na jego podstawie wyłoniono najlepszą szóstkę, która wystąpiła w finale ustnym. Pytania dotyczyły sportu światowego, polskiego, powiatu ostrowskiego oraz regulaminów i zasad rywalizacji. Zgodnie z przewidywaniami po bezdyskusyjne zwycięstwo w pięknym stylu pokusił się Bogusz Gajda - uczeń gospodarza rywalizacji. Dość powiedzieć, że drugiego w klasyfikacji końcowej Szymona Fludra z ZSE wyprzedził aż o 16 punktów. Z taką przewagą jeszcze nikt nie wygrał tych zawodów. Rok wcześniej triumfował on bowiem mając na koncie 15 punktów więcej niż drugi w zestawieniu. W sumie w swoim czwartym i jednocześnie ostatnim starcie już po raz czwarty znalazł się w finale ustnym, a trzeci raz z rzędu wywalczył tytuł najlepszego znawcy sportu. Te jego liczne sukcesy zostały dostrzeżone i docenione przyznaną mu przez organizatora nagrodą specjalną. Warto nadmienić, że w dorobku Bogusza Gajdy znajduje się również pięć laurów z imprez kibicowskich o zasięgu krajowym, z czego trzy to zwycięstwa. Trzecią i czwartą lokatę zajęli dwaj inni przedstawiciele „budowlanki” Dominik Szlachta minimalnie przed Arturem Muślewskim. Finałową szóstkę zamknęli kolejni reprezentanci ekonomika: Adrian Frydryszak i Szymon Siudziński. Etap ustny podobnie, jak rok wcześniej stanowił starcie ZSB-E z ZSE. Zdobycze indywidualne z pierwszej części zmagań złożyły się na klasyfikację drużynową. Tutaj po raz piąty z rzędu wyraźnie triumfowali gospodarze przed ZSE i ZST.

W tym roku rola gościa specjalnego imprezy przypadła w udziale szczypiorniście Markowi Szperze. Ten wychowanek KPR Ostrovii to reprezentant kraju grający aktualnie z powodzeniem w Energa MKS Kalisz. W przeszłości bronił też barw Stali Mielec i MMTS Kwidzyn. W 2013 r. zagrał na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. Przez niemal półgodziny odpowiadał na pytania zgromadzonych osób, najczęściej przeważającej młodzieży. Ponadto podpisał flagę olimpijską, pokazała zebranym swoje trofea sportowe, głównie koszulki, a na koniec imprezy wręczał nagrody uczestnikom zmagań wraz z dyrektor ZSB-E Honoratą Sachowską-Barańczak. – Mistrzostwa po raz kolejny okazały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Wszyscy zebrani bardzo dobrze się bawili. Zmagania zdominował bardzo wyraźnie Bogusz Gajda, którą pokazał prawdziwą klasę nie dając żadnych szans rywalom. Najlepsi uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez rekordową ilość, aż dziesięciu sponsorów. Wśród nich znalazły się m.in. Encyklopedie Piłkarskie Fuji, Kroniki Sportu Polskiego, dwie piłki do siatkówki z podpisami zawodniczek i koszulka z podpisami piłkarzy ręcznych Energa MKS Kalisz, puchar, bilety na mecze BM Slam Stali i Energa MKS Kalisz, Magazyn Olimpijski. – podsumował Jarosław Maląg, nauczyciel będący pomysłodawcą zawodów i jednocześnie autorem pytań.

Poza organizatorami, uczniami i ich opiekunami wśród przybyłych osób znaleźli się: Henryk Gałęski – działacz i sędzia koszykówki oraz kolarstwa, Jakub Kaszuba – kierownik drużyny Energa MKS Kalisz, Henryk Dziergwa – członek TKO w Wysocku Wielkim. Mistrzostwa otworzyła dyrektor ZSB-E, Honorata Sachowska-Barańczak. Doborowe grono sponsorów imprezy tworzyli: Wojciech Ziemniak – Poseł na Sejm RP, Andrzej Gowarzewski i Wydawnictwo GiA z Katowic, Mariola Matoszko i Fundacja Dobrej Książki z Warszawy, Energa MKS Kalisz, TS Ostrovia Ostrów, BM Slam Stal Ostrów Wlkp., Rada Rodziców ostrowskiego ZSB-E, Terenowy Klub Olimpijczyka im. Mariana Matysiaka w Wysocku Wielkim, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp. Te dwie ostatnie instytucje miały również już po raz piąty patronat nad mistrzostwami. Ponadto do zacnej grupy sponsorskiej od tego roku dołączył Adam Sokołowski – wielokrotny Mistrz Polski Kibiców Sportowych. Po raz trzeci patronat medialny nad imprezą pełniła Tuba Ostrowa. W skład konkursowego jury weszli: Michał Pilarski (przewodniczący, ZSB-E), Wiesława Walkowiak (ZSE), Grzegorz Igielski (ZSU), Arkadiusz Powierza (LOSS), Mariusz Wołowicz (ZST-E). Organizatorzy korzystając ze sposobności bardzo dziękują wszystkim sponsorom za okazaną pomoc.

Jarosław Maląg

Wyniki Indywidualne

Laureaci

1. Bogusz Gajda (ZSB-E)  91,5 pkt. (po pisemnym 79,5 pkt.) 

2. Szymon Fluder (ZSE)  75,5 (69,5)

3. Dominik Szlachta (ZSB-E)  70 (62)      

4. Artur Muślewski (ZSB-E)  69 (61)

5. Adrian Frydryszak (ZSE)  64,5 (54,5)

6. Szymon Siudziński (ZSE)  62,5 (55,5)

Wyróżnieni

7. Sebastian Nycek (ZST) 54

8. Piotr Wilczek (ZSB-E) 53

9. Mikołaj Siedlecki (ZST) 49

10. Adam Ślusarski (ZST) 47

11. Adrian Janoś (ZSE) 42

12. Konrad Klusak (I LO) 36

Uczestnicy

13. Eryk Rudnicki (ZST) 34

14. Jakub Przybylski (ZST-E) 33

15. Bartosz Pawłowski (ZST-E) 32

16. Kacper Woźniak (ZST-E) 31

17. Zofia Mielcarek (LOSS) 28

18. Aleksander Stronias (LOSS) 23

19. Wiktor Pejas (ZST-E) 22

20. Zuzanna Cichowlas (LOSS) 21

21-22. Paweł Marciszewski (ZSU) 19

21-22. Łukasz Orłowski (ZSU) 19

23. Oliver Lewandowski (LOSS) 18

24. Patryk Sikora (I LO) 6

 

Wyniki Drużynowe

1. Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych 202,5 pkt.

2. Zespół Szkół Ekonomicznych 179,5

3. Zespół Szkół Technicznych 150

4. Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU 96

5. Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek 72

6. I Liceum Ogólnokształcące 42

7. Zespół Szkół Usługowych 38

 

Dotychczasowi zwycięzcy:

           Indywidualnie

2014 – Łukasz Lech (ZSB-E)

2015 – Łukasz Lech (ZSB-E)

2016 – Adam Szlachta (ZSB-E)

2017 – Bogusz Gajda (ZSB-E)

2018 – Bogusz Gajda (ZSB-E)

2019 – Bogusz Gajda (ZSB-E)

 

           Drużynowo

2015 – ZSB-E (Łukasz Lech, Adam Szlachta, Michał Kucharski)

2016 - ZSB-E (Łukasz Lech, Adam Szlachta, Bogusz Gajda)

2017 – ZSB-E (Adam Szlachta, Bogusz Gajda, Bartłomiej Jakubek)

2018 - ZSB-E (Bogusz Gajda, Bartłomiej Jakubek, Dominik Szlachta)

2019 - ZSB-E (Bogusz Gajda, Dominik Szlachta, Artur Muślewski)

 

Nagroda dla najlepszej dziewczyny:

2019 – Zofia Mielcarek (LOSS)

 

Nagroda specjalna:

2017 – Michał Łyczkowski (ZSE)

2019 – Bogusz Gajda (ZSB-E)

 

Najwięcej startów:

4 – Bogusz Gajda (ZSB-E, 2016-2019)

4 – Michał Łyczkowski (ZSE; 2014-2017)

4 – Jakub Niwa (ZST, 2015-2018)

 

Goście honorowi:

2014 – Katarzyna Pawłowska (kolarstwo)

2015 – Monika Krawiec (koszykówka)

2016 – Bartłomiej Jaszka (piłka ręczna)

2017 – Adam Kaczmarzyk (koszykówka)

2018 – Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)

2019 – Marek Szpera (piłka ręczna)

 

Powrót do listy aktualności