W duchu tolerancji i niezgody na dyskryminację - zwiedzamy Auschwitz – Birkenau

Młodzież klas maturalnych, pod opieką nauczycieli: mgr inż. E. Szymańskiej, mgr L. Tomali, mgr M. Kowalczyk – Żurawskiej, mgr K. Główczak, odbyła dnia 10. grudnia wycieczkę do Auschwitz-Birkenau, czyli miejsca, w którym znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny. Wycieczka ta na stałe wpisała się w kalendarz życia szkoły i stanowi swoistą lekcję patriotyzmu i tolerancji.

 

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych młodzież w ogromnej ciszy i skupieniu przemierzała ścieżki wydeptane przez ofiary zbrodniczego systemu. Z uwagą wsłuchiwała się w informacje przekazywane przez przewodnika i zadawała pytania. Na dowód pamięci uczniowie zapalili znicze pod ścianą śmierci.

 

Swoistym przesłaniem dla potomnych są słowa wyryte na tablicach przed pomnikiem w Birkenau „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy”.

 

Na wszystkich obóz wywarł duże wrażenie! Uważamy, że każdy człowiek powinien zobaczyć to miejsce i nie zapomnieć! Młodzież natomiast musi w sposób szczególny stać na straży pamięci – by ta ciągle była żywa i nikt nie próbował jej zakłamać.

 

Polonistki

Powrót do listy aktualności